Zobacz również: Niedoczynność tarczycy
nadczynność tarczycy

Objawy nadczynności tarczycy

Tarczyca nie jest gruczołem widocznym, zmiany, jakie w niej zachodzą, nie są więc dostrzegalne przez pacjentów nawet wówczas, gdy przybierają zaawansowaną postać. Ważne jest zatem rozpoznawanie objawów świadczących o ryzyku nadczynności tarczycy oraz umiejętność podjęcia decyzji o złożeniu wizyty u lekarza nawet wówczas, gdy trudno jest nam pogodzić się z myślą, że być może nasz stan zdrowia będzie wymagał od nas pewnych wyrzeczeń.

Niestety, już na wstępie warto zwrócić uwagę na to, że lekarze nie są w stanie stworzyć jednoznacznego wizerunku pacjenta zmagającego się z nadczynnością tarczycy, hormony wydzielane przez ten gruczoł mają bowiem wpływ na cały szereg narządów. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy zaatakują najpierw układ immunologiczny, czy nerwowy, należy liczyć się więc z tym, że symptomy świadczące o chorobie nie będą jednoznaczne. Okazuje się przy tym, że nawet pojawienie się pierwszych problemów ze zdrowiem nie musi sugerować lekarzowi nadczynności tarczycy, objawy, z którymi zgłasza się na ogół pacjent, charakteryzują się bowiem niejednoznacznością i są typowe dla wielu różnorodnych chorób.

Najbardziej typowe objawy zwiastujące problemy z przesadną aktywnością tarczycy to: nieuzasadniona nerwowość, niestabilność emocjonalna oraz bezsenność pozbawiona przyczyny, a także dreszcze, większa niż dotychczas potliwość i obniżona tolerancja na ciepło. Pacjent może również uskarżać się na szybkie zmęczenie połączone z kołataniem serca i drgawkami, częstymi objawami są przy tym również powtarzające się biegunki oraz utrata masy ciała, która postępuje nawet pomimo tego, że pacjent wcale nie skarży się na problemy z apetytem. Warto pamiętać o tym, że wszystkie wymienione tu objawy nie musza wcale występować jednocześnie, możliwe są przy tym również zmiany w ich intensywności i częstotliwości .