Zobacz również: Niedoczynność tarczycy
nadczynność tarczycy

Metizol w leczeniu nadczynności tarczycy

Zastosowanie leku

Metizol to lek wydawany na receptę, występujący w postaci tabletek, stosowany w leczeniu nadczynności tarczycy. Lek ten wykazuje silne działanie przeciwtarczycowe, zmniejsza bowiem wytwarzanie oraz wydzielanie hormonów tarczycy.

Przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane

Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik. Ponadto, nie zaleca się stosowania leku w przypadku stanów przebiegających wraz ze zmniejszeniem liczby krwinek białych i towarzyszącą temu gorączką, dreszczami oraz zakażeniami gardła. Do możliwych działań niepożądanych występujących po zastosowaniu leku zalicza się przede wszystkim skórne objawy uczuleniowe w postaci wysypki, zaczerwienienia skóry, alergiczne zapalenia skóry, objawy grypopodobne, szczególnie gorączkę, bóle stawów oraz mięśni, bóle gardła, zawroty głowy, a także wypadanie włosów, bóle brzucha, nudności, wymioty, zaburzenia smaku oraz zażółcenie skóry i białkówek oczu. Do rzadziej występujących działań niepożądanych zalicza się głównie obrzęki kończyn oraz zaczerwienienie i bolesny obrzęk skóry pojawiający się nad naczyniami krwionośnymi i nerwami obwodowymi. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, konieczne jest bezzwłoczne skontaktowanie się z lekarzem. Wykazano ponadto, że metizol może powodować niekiedy powiększenie wola oraz nasilenie wytrzeszczu oczu.

Dawkowanie leku

Lek należy dawkować ściśle wedle ustaleń lekarza. W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków, należy szczególnie pamiętać o tym, iż metizol tiamazol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, a przyjmowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych nasila jego działanie i liczbę działań niepożądanych. Wraz z rozpoczęciem terapii polegającej na przyjmowaniu metizolu, konieczne jest poinformowanie lekarza prowadzącego o wszystkich stosowanych w tym czasie lekach. Bez wiedzy i zgody lekarza nie powinno się przyjmować żadnych innych preparatów. Ponadto, należy unikać stosowania metizolu u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.