Metizol to lek wydawany na receptę, występujący w postaci tabletek, stosowany w leczeniu nadczynności tarczycy. Lek ten wykazuje silne działanie przeciwtarczycowe, zmniejsza bowiem wytwarzanie oraz wydzielanie hormonów tarczycy.
Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik. Ponadto, nie zaleca się stosowania leku w przypadku stanów przebiegających wraz ze zmniejszeniem liczby krwinek białych i towarzyszącą temu gorączką, dreszczami oraz zakażeniami gardła. Do możliwych działań niepożądanych występujących po zastosowaniu leku zalicza się przede wszystkim skórne objawy uczuleniowe w postaci wysypki, zaczerwienienia skóry, alergiczne zapalenia skóry, objawy grypopodobne, szczególnie gorączkę, bóle stawów oraz mięśni, bóle gardła, zawroty głowy, a także wypadanie włosów, bóle brzucha, nudności, wymioty, zaburzenia smaku oraz zażółcenie skóry i białkówek oczu. Do rzadziej występujących działań niepożądanych zalicza się głównie obrzęki kończyn oraz zaczerwienienie i bolesny obrzęk skóry pojawiający się nad naczyniami krwionośnymi i nerwami obwodowymi. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, konieczne jest bezzwłoczne skontaktowanie się z lekarzem. Wykazano ponadto, że metizol może powodować niekiedy powiększenie wola oraz nasilenie wytrzeszczu oczu.
Lek należy dawkować ściśle wedle ustaleń lekarza. W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków, należy szczególnie pamiętać o tym, iż metizol tiamazol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, a przyjmowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych nasila jego działanie i liczbę działań niepożądanych. Wraz z rozpoczęciem terapii polegającej na przyjmowaniu metizolu, konieczne jest poinformowanie lekarza prowadzącego o wszystkich stosowanych w tym czasie lekach. Bez wiedzy i zgody lekarza nie powinno się przyjmować żadnych innych preparatów. Ponadto, należy unikać stosowania metizolu u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.