Zobacz również: Niedoczynność tarczycy
nadczynność tarczycy

Endokrynolog

endokrynolog

Czym zajmuje się endokrynologia?

Endokrynologia jest dziedziną medycyny, zajmującą się funkcjonowaniem, zaburzeniami, a także leczeniem układu hormonalnego. Lekarz endokrynolog rozpoznaje i leczy zaburzenia funkcji gruczołów dokrewnych, które wydzielają hormony. Endokrynologia ogólna dzieli się na pododdziały, które zajmują się wyspecjalizowanymi funkcjami układu hormonalnego. Wobec tego wyróżnić można endokrynologię ginekologiczną oraz pediatryczną. Pierwsza z nich obejmuje działanie, zaburzenia oraz leczenie zaburzeń funkcji gruczołów rozrodczych. Lekarz specjalizujący się w endokrynologii ginekologicznej rozpoznaje i leczy między innymi takie choroby, jak: zespół policystycznych jajników, czy hirsutyzm. Jego zadaniem jest ponadto łagodzenie objawów oraz dolegliwości związanych z menopauzą u kobiet oraz andropauzą u mężczyzn. Endokrynologia pediatryczna natomiast obejmuje funkcjonowanie oraz zaburzenia układu hormonalnego, zarówno u dzieci, jak i u osób w wieku rozwojowym.

Choroby leczone przez endokrynologa

Do głównych chorób gruczołu tarczowego, leczonych w ramach endokrynologii, należą: niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. Choroby te polegają na zbyt małym, bądź nadmiernym produkowaniu hormonów przez tarczycę. Lekarz endokrynolog wykrywa obie choroby, na podstawie badania poziomu hormonu tarczycy TSH. Endokrynolog zajmuje się również rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób gruczołu przysadki mózgowej. Jedną z takich chorób jest między innymi niedoczynność przysadki. Inną z kolei może być także tak zwana akromegalia, która spowodowana jest nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Choroba ta charakteryzuje się przede wszystkim zbyt dużym rozrostem kości, narządów wewnętrznych oraz części miękkich. Niekiedy u osób wchodzących w okres klimakterium, może pojawić się trądzik o pochodzeniu hormonalnym. Innym skutkiem pewnych zaburzeń hormonalnych może być również otyłość, która pojawia się głównie w przypadku niedoczynności tarczycy (patrz m.in. http://www.niedoczynnosc-tarczycy.pl/tycie.php), zespołu Cushinga, czy hipogonadyzmu. Choroby układu hormonalnego wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia hormonalnego, o którym decyduje lekarz endokrynolog.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do endokrynologa i rozpocząć leczenie?

Endokrynologia jako dziedzina medycyny, zajmuje się narządami wydzielającymi hormony. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że hormony te mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka, stąd też ciężko niekiedy stwierdzić, czy pewne objawy wynikają właśnie z zaburzeń endokrynologicznych, czy może z innego rodzaju schorzeń. Mowa tu przede wszystkim o takich objawach, jak: nadpobudliwość nerwowa, nagłe wystąpienie potów, spadek lub przybranie masy ciała, zmiany w ramach tolerancji temperatury, zaburzenia w cyklu miesiączkowym u kobiet, przyspieszone bicie serca, czy widoczne zmiany w wyglądzie skóry. W przypadku powyższych objawów, należy zgłosić się do lekarza endokrynologa, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań, potwierdzi, bądź też wykluczy zaburzenia związane z gruczołami wydzielania wewnętrznego. Jeżeli zostanie stwierdzone, że objawy te towarzyszą innemu schorzeniu, pacjent zostanie skierowany na leczenie u właściwego specjalisty.