Zobacz również: Niedoczynność tarczycy
nadczynność tarczycy

Dieta w nadczynności tarczycy

Z wieloma chorobami możemy radzić sobie dopiero wówczas, gdy zaczniemy zmieniać swoje nawyki żywieniowe, trudno dziwić się więc, że również pacjentom zmagającym się z problemem nadczynności tarczycy zwraca się uwagę na to, że właściwa dieta może przyspieszyć efekty wysiłków podejmowanych przez lekarzy. Ważne jest oczywiście to, że nawet najbardziej rygorystyczne przestrzeganie jej zasad nie jest w stanie zastąpić leczenia farmakologicznego, jeżeli jednak zadbamy o to, co jemy nie ignorując jednocześnie innych zaleceń wydawanych nam przez lekarza, możemy liczyć na wyjątkowo zadawalające efekty takich działań.

Skutki uboczne nadczynności tarczycy to nie tylko rozdrażnienie i problemy z koncentracją, ale również spadek wagi oraz przyspieszony metabolizm, w naszym pożywieniu powinno więc pojawiać się jak najwięcej składników eliminujących te zjawiska. Już na starcie warto zainteresować się tym, jaką rolę w naszej dotychczasowej diecie odgrywało białko, jeżeli zaś było go za mało warto zwiększyć podaż tego składnika uzupełniając nasz jadłospis o mięso oraz ryby. Jeżeli spadek wagi jest znaczący nie zaszkodzi również dostarczanie organizmowi większej niż do tej pory porcji kalorii, powinno się jednak pamiętać o tym, że w posiłkach obecna musi być witamina A, witamy z grupy B oraz wapń (przyspieszony metabolizm często przyczynia się do ich niedoborów), a także nienasycone kawasy tłuszczowe. Innym zaleceniem wydawanym osobom zmagającym się z nadczynnością tarczycy jest to, które dotyczy eliminacji błonnika z diety. Jego całkowite usunięcie z pokarmu nie jest oczywiście konieczne, warto pamiętać jednak o tym, że błonnik często przyczynia się do rozwolnień, te zaś i tak są problemem przy nadczynności tarczycy. Nie zaszkodzi pomyśleć również o ograniczeniu ilości spożywanych słodyczy, a także kawy i herbaty, które pite w nadmiarze mają działanie pobudzające i mogą wpływać na objawy takie, jak choćby kołatanie serca i nadpobudliwość

Informacji na temat diety stosowanej przez osoby z nadczynnością tarczycy można z powodzeniem szukać zarówno w Internecie, jak i w kobiecej prasie poradnikowej. Jeżeli jednak zmagamy się z poważnymi konsekwencjami choroby, a samodzielne próby modyfikacji nawyków żywieniowych nie przynoszą rezultatów, które zadawalałyby nas, nie zaszkodzi, jeżeli skonsultujemy się z dietetykiem i podzielimy się z nim naszymi przemyśleniami, obawami oraz wątpliwościami. Specjalista z pewnością pomoże nam w dopasowaniu diety do naszych potrzeb, a jego kontrola nad tym, co jemy da nam pewność, że zmiana nawyków żywieniowych nie przyniesie nam większych strat niż zysków.